MOČOVÉ KAMENY

 
Dalmatin patří mezi specifická plemena s dědičnou dispozicí stejně jako např. "Yorkšírský teriér, Buldok, Malý knírač, Bišonek, Shih-tzu, Lhasa apso, Pudl, Jezevčík, Jack Russel teriér, Mops.. atd.
 
Močové kameny jsou shluky minerálních krystalů, které se mohou vyskytovat v močovém měchýři psa. Podobné kameny se mohou vytvořit kdekoliv v močovém traktu, např. v ledvinách, ale u psa se jich nejvíce objevuje v močovém měchýři. Mohou být vytvořené z různých druhů minerálů. Utváření kamenů v močovém měchýři částečně souvisí se změnami kyselosti (hodnoty pH) moči; některé krystaly se vytvářeji v kyselé moči, některé v zásadité moči. Kameny rostou, a neléčené mohou způsobit podráždění a částečně/úplně zabránit průchodu moči a zablokovat močovou trubici. V takovém případě nemůže pes močit a jeho život je ohrožen.
 
Nejčastější faktory jsou hustá moč, bohatá na minerály, chronická infekce močových cest, poruchy močení (sem patří i nepravidelné venčení a dlohodobé zadržování moči), obezita.
 
 
Některé krmivo obsahující velké množství minerálů, jako jsou vápník, fosfor a hořčík, může podporovat tvorbu některých druhů krystalů. Jiné krmivo může způsobit takovou kyselost moči, která podpoří tvorbu některých kamenů. Nízký příjem vody - může mít za následek zhoršení situace.
 
 
Rozpoznání přítomnosti močových kamenů:
 
K nejčastějším projevům patří intenkontinence (učůrávání), bolestivé a časté močení, časté pokusy močit, krev v moči. U psů - samců je situace většinou vážnější. Kamínky mají tendenci ucpávat úzkou močovou trubici. Pes pak náhle nemůže močit, má napjaté a bolestivé břicho, vykazuje kolikové bolesti, při déle trvajícím stavu a zátěži ledvin i zvrací.
 
 
 
TENTO STAV VYŽADUJE IHNED VETERINÁRNÍ OŠETŘENÍ:
 
Velké kameny musí být chirurgicky odstraněny, pokud jde o píseček, je dlouhodobě nasazena kliniká dieta a upraven životní styl zvířete. To samé i po operaci, protože se stav múže opakovat. Některé kameny lze odstranit rozpouštěním pomocí léků a speciálních diet. V každém případě je pak nutná doživotní dieta.
 
 
 
Bohužel problémy s močovými kameny mají u psů VŠECH PLEMEN i koček trvale vzestupnou tendenci, což je přičítáno změně výživy.
 
Zvířata jsou krmena koncentrovaným suchým krmivem se zvýšeným obsahem minerálních látek. Veškerou vodu musí přijmout pitím, což je pro většinu z nich značný problém. Když se k tomu přičte zadržování moči po dlouhé hodiny při držení v bytě nebo kotci, podmínky pro vznik močových kamenů jsou ideální.
 
PREVENCE:
  • Miska na vodu musí být tak velká, aby ji zvíře nedokázalo během dne vypít až do dna.  
  • Pes by měl na každý kilogram váhy denně vypít nejméně 50-60 ml vody, kočka 40 ml. Toto množství může být dvoj- až trojnásobné, záleží na aktivitě zvířete a teplotě okolí.
  • Pravidelné a časté venčení.
  • Krmit vhodným jídlem, v případě sušených krmiv (granulí) pamatovat na složení, že méně někdy znamená více.
  • U dalmatina hlavně pozor na hovězí sušené
 
Z našich zkušenností se lépe osvěčilo maso kuřecí než hovězí, nejen složením, ale i lehčí stravitelností. Proto doporučujeme.
 
LÉČBA:
  • Nejčastěji se jedná o antibiotika pro zneškodnění případné bakteriální infekce.
  • V případě pooperaci nebo dietění mají dietní řady krmení se složkou rozpouštění urátú např. značky Royal canin a Hill´s.
  • Dále je vhodné podávat Ipakitine (Ipakitine: Dietní doplňkové krmivo je určené k podpoře ledvin při jejich chronické nedostatečnosti u psů a koček. Chitosan snižuje obsah fosforu a močoviny v krvi. Uhličitan vápenatý se používá také v humánní medicíně jako součást léčebných opatření při chronickém selhávání ledvin.)

 

 
Ale vraťme se k dalmatinům. Jak již bylo výše zmíněno dalmatin patří ke specifickýmplemenům s dědičnou dispozicí k tvorbě močových kamenů, proto jenutné dodržovat vše uvedené, pak je život tímto psem bezproblémový. 
 
V 80. letech 20. století byl v Americe zahájen projekt, kdy byl zkřížen v chovu dalmatin a pointr, z důvodu vyloučení defektního genu, který produkuje vysokou hladinu kyseliny močové. Z prvního spojení se narodil vrh - půl s nízkou hladinou a půl s vysokou hladinou kyseliny močové. první byli označení LUA, druzí HUA... udělalo se několik takovýchto vrhů.
 
Dále se pak použili v chovu pouze vyselektovaní dalmatini  LUA. Ale vše má své pro i proti. Americký klub dalmatinů nebyl příliš tomuto nakloněn. U LUA se projevilo horší tečkování, formát těla, někdy horší povaha.. Přesto byl tito LUA dalmatini podporováni i na prezentaci výstav právě DCA (Dalmatian Club of America).
 
Americký plemenná kniha také nebyla ze začátku zapisování těchto zvířat moc nakloněna, ale po několika desítkách let chovu selekcí pouze LUA se skoro 100% DNA dalmatina, se po různých uskalích podařilo to, že nyní mají tito LUA vystaveny PP od AKC (American Kennel Club).
 
Nyní se s dalmatiny LUA můžete setkat např. i v Německu, Anglii, kde bylo narozeno několik vrhů Po LUA rodičích a to formou ředění nebo přidání do chovů.
 
I na FB má najdete skupinu příznivců LUA dalmatinů. :-)
 

zdroj: krmivo Hill´s, Royal Canin, vet. Žamberk, Livet, LUA web, 

WAFDAL, Organizace Canadian Veterinary Urolith Centre 

upravila: Zuzana Hejtíková, Chs Petrovický vítr