OČNÍ VADY

 

DĚDIČNÉ OČNÍ VADY

Dědičné oční vady se vyskytují u každého psího plemene i u kříženců. Psovi značně znepříjemňují život, některé vedou k slepotě anebo vyžadují operaci. Bohužel některé vady se projevují až ve věku, kdy má už pes potomstvo - přibližně ve 4-5 letech, ale i později. U některých plemen se tyto vady vyskytují vzácněji u jiných častěji, proto je potřebné chovné jedince preventivně vyšetřovat.

 

K nejčastějším onemocněním patří:

  • Luxace oční čočky - jde o akutní stav, pes má bolesti, vyžaduje operaci, při které se vybere buď celé oko, anebo jen čočka. Stav je způsobený oslabením nebo přetrhnutím vazů, které drží čočku na místě.

  • Katarakta - oční čočka se stane neprůhlednou (zakalí se). Je možné ji operativně odstranit nebo nahradit čočkou umělou.

  • PRA - Progressive Retinal Atrophy - progresivní atrofie sítnice. V postižené sítnici se zmenšuje počet nervových zakončení a tím se snižuje funkce oka. Sítnice slábne. Projevy - pes se "bojí tmy", má problémy při chůzi dolů po schodech. Onemocnění není možné vyléčit, má postupující charakter. V raném stádiu často nejsou příznaky nijak výrazné, odhalit PRA může pouze specializované vyšetření. PRA je možné geneticky testovat.

 

Psi postižení dědičnými očními onemocněními do chovu nepatří !!!

 

Pokud se na už chovně využitém psu vada projeví, je potřebné toto oznámit klubu a udělat jistá chovatelská opatření. Některé oční vady se dají objevit jen specializovaným vyšetřením. Průměrně využívaní chovní psi by se měli vyšetřovat alespoň 1 x za 3 roky, hojně využívaní krycí psi každých 12 měsíců. Pokud je pes v 8. letech věku otestovaný s negativním výsledkem, je velmi pravděpodobné, že tento stav se (vlivem genetické predispozice) už nezmění.

 

upravila: Zuzka Hejtíková, Borzois dona Zuzia

(Autor: Bibiana Košáriová)