Péče o dalmatina se nijak extra neodlišuje od péče u jiných plemen psů. Jelikož srst dalmatina líná po celý rok, nejvíce na jaře a na zimu, je dobré ho občas ,přejet, gumovou masážní rukavicí, nebo ručníkem. Tak jako u jiných psů, občas je potřeba pročistit zvukovod.

Důležité je, aby měl pejsek dostatek pohybu, proto je vhodné s ním chodit na pravidelné procházky. Může být i jako doprovod pokud si půjdete zaběhat nebo projet na kole. Dalmatin umí být vytrvalý a rychlý.

Černě těčkovaní mají mít hnědé až tmavohnědé oko a hnědě tečkovaní zase jantarové až tmavě hnědé. Může se stát, že se narodí pes s modrým zbarvením duhovky, což je důvod k vyřazení z chovu.

Dalmatínek také rád a dobře papá a někteří jsou vyložení labužníci. Může jíst jak stravu granulovanou, tak vařenou, ale podmínkou je vždy čerstvou. Pozor na hovězí sušák v jakékoliv podobě, je pro dalmatiny nebezpečný skoro stejně, jako pro ostatní pejsky!

Každý tento pejsek má rád nejen pohyb, ale tak i řádný odpočinek a hluboký spánek, který potřebuje. Rád se mazlí, skotačí, hraje si a umí nádherně dávat najevo, jak miluje svého pána  a jak je mu oddaný, a také mu dokáže být i velkou oporou.

Je vhodný jak na agility, coursing, dog dancing, dog fitness a jiné, protože je velmi chytrý a učenlivý, tak na canisterapii, protože umí být i v klidu a také umí pomáhat lidem jako psí záchranář či asistenční pes.

 

autor / author: Věrka Hejtíková, kennel Petrovický vítr